Kulud

Kutsikahinnad siin ja seal

Hind on kokkuleppe küsimus.

Eestis on viimasel paaril aastal olnud hinnad vahemikus 1400-1900 eurot. Minu kennelist on mõni kutsikas läinud uude koju ka 0 euroga.
Mõnikord teevad kasvatajad järelmaksu- või kaasomaniku kokkulepped. Lihtsam on see Eesti kasvatajatega.

Väljamaised hinnad, mida olen viimasel mõnel aastal suheldes teiste landseerikasvatajatega kuulnud, jäävad vahemikku 1300-2700 eurot. Pluss toomisekulu. Toomist annab mõnikord organiseerida näituselt tulijatega või teha lihtsalt üks tore reis.

Kasvatajad teevad vahetevahel kokkuleppeid kutsikate vahetamiseks. Selline variant annab võimaluse tuua väljamaalt huvitavate liinidega kutsikas.

Mõnikord otsitakse kodu ka täiskasvanud koertele.

Järelmaks, kaasomand

Järelmaks – sõltub kokkuleppest. Üldjoontes toimub maksmine osadena ja tõupaberid antakse üle peale viimase makse tegemist.

Kaasomand – sõltub kokkuleppest. Kaasomandi mõte seisneb selles, et kasvataja näeb mõnes oma kutsikas potentsiaali ja tahaks ta omale jätta, kuid ei saa, sest “maja on täis”. Siis otsitaksegi pere, kes oleks huvitatud sellest kutsikast ja aretusest.
Kokkulepped võivad olla erinevad, näiteks pere maksab täishinnast vähem ja lepitakse kokku kulude jagamine aretuseks vajalike kulude osas (düsplaasiauuring, näituse-, paaritus-poegimiskulud,…). Võidakse kokku leppida, kelle juures toimub paaritus-poegimine, kuidas toimub kutsikate müük jne.
Mõistlik on teema korralikult läbi mõelda ja kokkulepe kirjalikult vormistada, sest siis ei teki pingeid kaasomanike vahel.

Kulud, mis kaasnevad koeraga

  • Toit. Soovitavalt kvaliteettoit.
  • Vaktsineerimine + ussirohud + kirbu- ja puugitõrje.
  • Koolitus.
  • Ravikulud (kindlustus, mis katab ravikulud, võib osutuda VÄGA kasulikuks).
  • Kindlustus.
  • Kui on näitusehuvi, siis ka see toob kulusid (ca 50 eur registreerimine+kohalesõit).
  • Kui tuleb teemaks pesakond, siis on vaja liigeseuuringuid (röntgen, ca 250-300 eur) ja mõnel puhul vere DNA analüüsid (CTP, DM, MD,…) – ca 40-60 eur ühe testi kohta. Mõned kasvatajad on igaks juhuks teinud teisigi uuringud (südame-, silma-,…), et olla omalt poolt teinud parima.