Veetöö-Waterwork

Landseer ja vesi, kes neid suudaks lahuta...


Hilda, aka White'n Black Gemstone Gilda, 15 kuune, algaja

Vesi on landseerile loomulik keskkond ja üldiselt naudib koer vett väga. Mõnikord isegi VÄGA. Mõnikord mitte üldse. Tänu landsu suhtelisele aktiivsusele on ta veetööks hästi koolitatav.

Landseeril on võimas keha ja käpad, sobiv mittemärguv karvastik.

Landseer on sobiv veetööks oma ajaloolise tausta poolest. Tänapäeva landseer on märksa lähedasem sellele ajaloolisele koerale Newfoundlandist, kui seda on tänapäevane njuufa (muie).


White'n Black Mister Mio

Vetelpääste

Vetelpääste võib olla nii töö kui koerasport, vastavalt sellele on ka erinevad nõuded ja treenitakse erinevalt. Eestis saab treenida mõlemat.

Sport-veetöö reeglid leiad Tõuühingu lehelt. Eesti reeglid baseeruvad Soome vastavatel reeglitel, mis omakorda koostati Belgia reeglite alusel ja mis on käsitletavad pigem spordiala reeglitena. Näiteks Soome reeglite alusel koer diskvalifitseeritakse, kui ta päästes võtab kinni inimesest selle asemel, et võtta dummy'st. Samas, vaevalt päris uppuja alati dummy't vette minnes kaasa võtab:). Vorstijupist, mida 'päästjale' anda, rääkimata.

Töö-vetelpääste osas kontsentreerutakse reaalsetele päästeolukordadele, kus inimene ja koer osalevad koos päästmisel. Eestis on selle suuna vedajaks on Valvi Väli - lisainfo: Lõuna-Eesti veepäästekoerte grupp "Märjad käpad"
https://www.facebook.com/Lõuna-Eesti-veepäästekoerte-grupp-Märjad-käpad-1565358203776931/

Vesi

Landsuomanikule - käige vee ääres ja võimalusel õpetage koerale sobivat käitumist seal. Algajad 'päästjad' ujuvad mõnikord 'uppuja' juurde ja kratsivad oma käppade-küüntega 'uppuja' ära. Kogenum "vetelpäästja ujub 'uppujani' ja keerab tema juures ringi ning ootab, kuni 'uppuja' 'päästjast' kinni haarab. Mõni koer ujub uppuja ümber ringi ja siis ootab.

Vetelpääste koolituse info leiab

  • Tõuühingu lehelt: http://www.landseeriklubi.ee/.
  • Päästeliidu lehelt: http://www.paasteliit.ee/veepaastegrupp/
  • Soome Landseeryhdistö lehelt: http://www.suomenlandseeryhdistys.fi/
    Soome Landseeryhdistö korraldab igal aastal vetelpäästelaagri, mis on tore mitmepäevane pereüritus.

White'n Black Piquet ja Kaja Arder (foto: P.Pihlik)