Kunst. Art.

Landseeri või temasarnast koera leiame maalidelt juba 16. sajandi lõpust ja 17. sajandi algusest. Kirjanduses on koer Newfoundlandist koos kirjeldusega ära toodud 17. sajandi lõpus (kirjelduses on kahe-kolmevärviline kõrgejalgne suur koer). Landseeri leiame ka pangatšekkidelt, postmarkidelt, postkaartidelt.

Oma nime Landseer, sai tõug inglise kunstnikult Sir Edwin Landseerilt, kelle üks kuulsamaid maale kujutab Paul Pry'd. Koer, keda selle maaliga meeles peetakse, on Bob. Ta pääses kahel korral laevahukust, esimesel korral ta suutis päästa ka oma omaniku, teisel korral jäi omanik kadunuks. Koer elas eadsi Londoni dokkides ja saavutas päästekoera kuulsuse. Ta sai kuldmedaly oma "elutöö" eest, päästes oma 14-aastase teenistuse jooksul teadaolevalt 23 inimest. Neid võib olla rohkemgi. Ta oli 15-aastane, kui ta suri. Kuigi Sir Edwin Landseer maalis selle pildi meenutamaks Bobi, kasutas ta modellina oma nõbu koera Paul Pry'd. Ka Paul sai kuulsaks ühe juhtumi tõttu, kus ta päästis varga, kes püüdis varastada üht paati ja peletas koera tokiga eemale. Mõlemad lõpetasid vees, kust Paul ka pahalase kaldale tõi.


A Distinguished Member of the Human Society,
signeeritud 1831, avaldatud 1838, Tate Galerii, London,
mõõdud 1118 x 1435 mm

Antud maali motiivi on kasutanud paljud kunstnikud. See motiiv on ka maailma esimese koerale pühendatud postmargi peal. Loomulikult on see mark Newfoundlandi saare mark. Just selline oli Newfoundlandi koer sel kaugel ajal ja just selline on landseer tänapäeval.

Newfoundland oli esimene maa, mis pühendas koerale margi aastal 1887. See oli roosakas punane poolesendine mark. Lõppkokkuvõttes tehti terve seeria, kus margid erinesid värvi osas.
See seeria sai hõbedase ja proksise medali Ameerika Filateelia-ühingu marginäitustel 1999 ja 2000.

Kunstnikke, kes kujutasid landseeri, on väga-väga palju ja kuigi nimi anti tõule Sir Edwin Landseeri järgi, siis on maale märksa varasemast perioodist. Kel rohkem huvi, võib küsida ligipääsu landseeri galeriisse.
http://landseer.eu5.org/web/html/index.html