Landseer

Landseeride täpne algne põlvnemine ei ole selge. Tegu väga pika ja erakordselt huvitava ajalooga koeratõuga.
18. sajandi Inglismaal olid landseerid ja iiri hundikoerad väga tavalised rikastes ja kuninglikes perekondades. Tolleaegseid landseere kirjeldatakse kui uhkeid, võimsaid, kasvult sama kõrgeid või isegi kõrgemaid koeri kui iiri hundikoerad seda olid.

* Landseeri ajalugu Eestis - hämmastav, kui vähe on järgi infot isegi 60-80-ndatest. Kas Sinul on infot lapilistest? Palun saada mulle. Tänud juba ette!!
Loe tõu ajaloost menüü Ajalugu alt.

* Landseer ei ole õnneks tänapäeval populaarne tõug. Landseere lihtsalt ei teata, kuna nad on rohkem populaarsete tõugude varjus. Tagaplaanil olemisel on omad head küljed - landseerid võivad olla uhked, et tegu on suhteliselt terve ja pikaealise tõuga.
Tervise osas leiad infot menüüst Tervis.

* Landseeri aretus on märksa keerulisem kui enamusel teistel tõugudel. Näiteks teeb aretuse raskemaks see, et koerad on ... lapilised. Kui mõni lapp on õigest kohast puudu või ulatub mõnes kohas liiga kaugele, siis see välistab antud koera aretusse sattumise, samas kui tegu võib olla superiseloomu ja -tervisega isendiga.
Täpsemalt vaata aretuse teemadel vastavast menüüst Aretus.

* Landseer ei sobi igaühele. Koer, seega ka landseer, tähendab kulusid. Leiad infot parempoolsest menüüst.

Sophie aka Ih Visochestvo Avesta Hovard

* Tänapäeval on landseeride kasutamine töökoerana suhteliselt haruldane. On riike, kus neid kasutatakse rannavalves ning on koeraomanikke, kes kasutavad koeri igapäevaselt oma tööülesannete täitmisel. Siiski on landseeridele tänaseks jäänud pigem valve- ja seltsikoerte roll. Klubide üheks eesmärgiks on püüd säilitada nende ajaloolisi veega seotud instinkte, organiseerides veega seotud tegevusi.
Vaata menüüsid Tõuühing ning Veetöö.

* Landseer on "universaalkoer" keskmiselt laisale inimesele. Landseeriga võib teha igasuguseid treeningalasid, aga ... mõõdukalt.
Käin oma koeraga jooksmas (cani-cross), veame käru ja kelku, käime tegemas veetööd ja muidu vahvat mulistamist, käime jalutamas erinevates põnevates kohtades. Teeme tasapisi kuulekust ja sõnakuulelikkust, olen katsetanud ka agility't.
Olen viimasel ajal mõelnud, et ehk sobiks landseer ka mingit laadi teraapiakoeraks. Kasvõi näiteks lugemiskoeraks. Katsetan!
Vaata meie toimetamisi Flickerist - link

* Kunst - üks mu hobisid on leida vanu maale, graafilisi lehti, joonistusi, marke, pangatähti, skulptuure, mil kujutatakse seda suurt valge-musta koera,...

* Põnev on ajaloos kaevata ja leida, kuidas kirjeldati ja kujutati koera Newfoundlandist 18. ja 19. sajandil künoloogilistes raamatutes, ajakirjades, lasteraamatutes,...

* Käsitöö - landseer on koer ja villaloom ühes kehas. Oskaja teeb saadud villast palju. Tahad landseerivilla? - kirjuta mulle!


Linnupesa astelpajuoksal, soojustuseks aluskarv White'n Black Adrilt.